Ana sayfa Önemli Bilgiler Motosiklet Lastik Ömrü

Motosiklet Lastik Ömrü

200
0
PAYLAŞ

Motosiklet Lastik Ömrü

Lastik hammaddesi lastiğin kendisinin düzgün bir şekilde çalışması için temel teşkil eden farklı malzeme türlerinden ve esas malzemesi kauçuk olan bileşenlerden yapılmaktadır.

Bu özellikler zamanla değişikliğe uğramaktadır. Her bir lastik için bu değişiklikler lastiğin ömrü boyunca maruz kaldığı iklim, depolama koşulları (sıcaklık, nem, konum, vb), kullanım koşulları (yük, hız, şişirme basıncı, yol hasarı, vb) gibi birçok etkene bağlıdır.

Bu yaşlandırıcı etkenler o kadar fazla değişiklik göstermektedir ki bir lastiğin ömrünün herhangi bir doğrulukla tahmin edilmesi imkânsızdır.

Bu nedenle, düzenli kullanıcı kontrollerine ilaveten, lastiğin çalışmaya devam etmeye uygun olup olmadığını belirleyecek olan nitelikli bir uzmana lastiklerin düzenli olarak kontrol ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca lastiğin hizmete sokulduğu tarihin 5. yılından itibaren her yıl bir uzmana kontrol ettirilmesi çok önemlidir. Lastiklerin imalat tarihinden itibaren 10. yılından sonra lastiklerin kullanılması sakıncalıdır.

Kullanım olarak ise ideal hava basıncıyla ve uygun kullanma koşullarında lastik ömrü ortalama 15 000 km.dir.

İşletmemiz olarak tavsiyemiz; Lastiğin ömrünü, uygun koşullarda depolama 5 (beş) yıl, motosiklet veya scooter a takıldığı tarihten itibaren 3 (üç) yıl olmak üzere toplam 8 (sekiz) yıl olarak değerlendirmenizdir. Bu tarihten sonra lastikte sertleşme görülür ve kaydırma yapar.

BİR CEVAP BIRAK