Ana sayfa Hizmetlerimiz Motosiklet Lastik Balansı

Motosiklet Lastik Balansı

202
0
PAYLAŞ

Motosiklet Lastik Balansı

Motosiklet lastiklerinin değişim, tamir başta olmak üzere her söküldüğünde mutlaka balans yapılmalıdır. Motosiklet lastiğinin balansı yaparken jantın merkezinin yapısına uygun aparatlar kullanılmalıdır. Ancak jantın eğri veya hasarlı olmamasına, lastik içerisinde patlamalara karşı kullanılmış herhangi bir madde olmamasına dikkat edilmelidir.

Motosikletin üretiminde belirlenen lastik hava basınçları esas alınarak lastik şişirilmeli ve balans işlemine geçilmelidir.

Motosiklet lastiklerinde balans, jant ile lastiğin ağırlıklarının birbirilerine uyumunu ve dengelenmesini sağlayan bir işlemdir. Balans ayarı, lastiğin ve jantın doğru dönüp dönmediğini, yapısal veya kullanımdan kaynaklanan bozuklukları, jantın dönmesini sağlayan rulmanların / bilyelerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını da ortaya çıkaran bir cihazdır.

Motosiklet lastiğinde veya jantta bir dengesizlik var ise balans ile dengelenir ve sürüş esnasındaki titreme, sallanma veya zıplama şeklinde ortaya çıkan rahatsızlıklar giderilir.

Balans makinası , motosiklet lastiğinin statik ve dinamik, yani dikey ve yatay hareketlerine duyarlı olup eksik veya fazla olan noktayı göstermesiyle gerekli müdahale yapılır ve balans işlemi sona erer.

BİR CEVAP BIRAK